Yaban Mersini Çayı
20 Temmuz 2024

Yaban Mersini Çayı


Yaban mersini, ilk olarak II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotları tarafından gece görüşünü artırmak amacıyla kullanılmış ve etkili sonuçlar alınmıştır. Bu sebeple yaban mersini üzerinde yapılan araştırmalar, göz sağlığı için oldukça faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Yaban mersini, göz yorgunluğunu azaltma veya gözleri yorgunluktan koruma ve göz dolaşımını artırma özelliğine sahip besin maddeleri içeren bir bitkidir. Mor renkli yaban mersini, iyi görme için gerekli olan göz içi yenileme ve mikro dolaşımı güçlendirerek sağlıklı ve keskin görmeyi sağlar.

Yaban Mersini ve Antosiyanidinler

Yaban mersini, yüksek miktarda antosiyanidinler içermektedir. Ayrıca, kılcal damar kırılganlığını önlerken göz tabakasını da büyük ölçüde besler. Tat olarak keskin ve hafif bir tada sahip olan yaban mersini, kalorisi düşük olmasına rağmen besleyici bir besin olarak bilinir. Yaban mersini, kızılcık, açelya ve rododendron gibi bitkilerle akrabadır ve çalı meyvesi olarak yetiştirilmektedir. Boyutları küçük bir bezelye kadar küçük veya bir portakal kadar büyük olabilir. Mor, siyah kestane rengine sahip olup beyaz, gri çiçekleri vardır.

Yaban Mersini Çayı Yetiştiriciliği

Yaban mersini, kuzey ve güney yarımkürede serin ve ılıman iklimlerde yetişir. Yaklaşık 450 çeşidi bulunan fundagillerden olan yaban mersini, kamburüzüm, kızılcık, çayüzümü gibi bitkilerle yakın ilişkilidir. Yıl boyu yeşil kalan bu bitki, ortalama 40 cm uzunluğa kadar büyüyebilir. Meyveleri yaz aylarının sonunda toplanır. Az bulunan ve tüketilen bir meyve olmasına rağmen faydaları oldukça fazladır.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yaban mersini çayı, bitkinin meyveleri ve yaprakları kullanılarak hazırlanır. Yaprakları ile hazırlanan çay, kan şekerini düşürebilmek için kullanılmaktadır. Bir bardak çay için bir yemek kaşığı dolusu taze yaban mersini meyvesi ve yaprağı yeterli olacaktır. Bu malzemeleri bir bardak kaynamış suya atarak 7-10 dakika demlenmesini bekleyin. Demleme süresi uzarsa çayın tadı biraz acı olabilir. Eğer kurutulmuş meyve ve yapraklar kullanılırsa, bir bardak çay için 1-1.5 çay kaşığı kurutulmuş yaban mersini yeterlidir.

Yaban Mersini Çayının Faydaları

Yaban mersini çayı, vücudu kansere karşı koruyan enzimleri aktif hale getirir, bağırsak hareketlerini ve kan şekeri seviyesini düzenler. Göz yorgunluğunu gidererek, şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller. Yaban mersini, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve kanın kolesterol seviyesini düşürür. Cilde iyi gelir; yenilerek veya maske yapılarak kullanıldığında cildi yeniler. Ayrıca mide yanması ve çeşitli mide rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Ekstra Bilgiler

Yaban mersini, aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önler ve genel sağlık üzerinde olumlu etkiler sağlar. Yaban mersini ayrıca yüksek C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde kalp sağlığını destekler ve kan basıncını düzenler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yaban Mersini Besin Değeri

Yaban Mersini Besin Değeri

Kuru Yaban Mersini Kalori?

Kuru Yaban Mersini Kalori?

Editörün Seçtiği

Yaban Mersini Çayı

Yaban Mersini Çayı

Haber Bülteni